Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie vodňanského badmintonu

1992

Historie vodňanského badmintonu začíná v roce 1992, kdy se o tento sport začal intenzivně zajímat Pavel Jícha. Jezdil na tréninky do Strakonic kde začal získávat první zkušenosti. Přestože oslovil ve Vodňanech řadu sportovců, zájem o badminton velký nebyl. Získal pouze Milana Bigase, který už měl s badmintonem jisté zkušenosti. Tito dva průkopníci tehdy položili základy pro budoucí rozvoj tohoto sportu ve Vodňanech. Aby vůbec mohli začít hrát museli nakreslit hřiště v Sokolovně a Pavel Jícha zakoupil síť. Ve dvou lidech se však rozvinout badminton ve Vodňanech nepodařilo. Poté co Milan Bigas přestal chodit hrát, tento první pokus založit organizovaný badminton ve Vodňanech ztroskotal. Bylo by však chybou se domnívat, že nebyl nikdo další kdo by o badmintonu něco nevěděl alespoň teoreticky nebo prakticky ze svých studentských let. Například všestranný sportovec Míra Panský zkoušel hrát badminton již za studií na vysoké škole v Plzni a později získal mnoho zkušeností od Pavla Drančáka, hráče Meteoru Praha, dále manželé Eningerovi a další. Přesto se rozvoj tohoto sportu ve Vodňanech na tři roky přerušil, aby se v roce 1995 a v několika letech následujících stal nejdynamičtěji se rozvíjejícím vodňanským sportem.

 

1995

V létě a na podzim roku 1995 se ve Vodňanech opět začal hrát badminton. Nejprve Míra Panský s Pavlem Jíchou sehráli několik vzájemných zápasů, později přizvali Jardu Máchu a Vláďu Marka, aby si přišli zahrát. Začali jsme pravidelně trénovat v sokolovně na dosud jediném badmintonovem kurtu a to vždy v pátek a v neděli od 1900 do 2100. Na jeden nedělní trénink se nezávisle na sobě přišly dvě party sportovců. Kromě výše jmenovaných také Milan Bigas, Pavel Protiva a Jarda Mrázek. Jako další později přibyl Vašek Pelíšek. Tak se dala dohromady skupina sportovních nadšenců, kteří stáli u zrodu budoucího badmintonového oddílu. Zdatnější hráči se zúčastnili několika tréninků ve Strakonicích, kde navázali kontakty se strakonickými funkcionáři. Ještě do konce roku 1995 se počet hráčů rozrostl na 12 a bylo stále více jasné, že je nutno dát vodňanskému badmintonu řád. Proto byl v závěru roku 1995 vytvořen badmintonový oddíl. Prvním předsedou oddílu byl zvolen Jarda Mrázek.

 

Dne 12. 11. 1995 byl sehrán v sokolovně historicky první vodňanský turnaj v badmintonu na jeden vítězný set, s těmito výsledky:

Jícha Pavel
1
Panský Miroslav
2
Protiva Pavel
3
Mácha Jaroslav
4
Mrázek Jaroslav
5
Marek Vladimír
6